SOSYAL MEDYA VE GÜVENLİK!

Son yıllarda teknoloji ve internetin çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle gelinen noktada, bu gün yaşlı, genç, kadın, erkek ve hatta çocukların bile internette ve sosyal medya da mutlaka bir hesabı bulunmakta ve bu hesaplardan çeşitli paylaşımlar yapılmaktadır.  Sosyal medyada yapılan bu paylaşımların doğru ve bilinçli kullanıldığı zaman birçok faydalarının olabileceği gibi, yanlış ve bilinçsiz kullanımlarda da birçok ciddi boyutta zararları olabilmektedir.

       İnsanlara hızlı iletişim ve paylaşım sunan internet ve sosyal medyanın nimetlerinden faydalanmak elbette herkesin hakkıdır.  Ama bu nimetlerden faydalanırken, şeytanın kurduğu tuzaklardan kaçınmak, cihazlarımızın ve kişisel bilgilerimizin güvenliği için gerekli önlemleri almalı, bilinçli olmalı ve bu konuda kendimize, ailemize ve çevremize gereken uyarıyı yapmalıyız.

      Bizler nasıl ki bilgisayarlarımıza virüs bulaşmasın, yazılım veya donanım zarar görmesin, çökmesin diye bilgisayarlarımıza antivirüs, antispam ve güvenlik duvarı kuruyorsak kendimize de aynı şekilde bir güvenlik duvarı örmeliyiz. Nasıl olacak bu? Kendimizi İmani noktada güçlendirip, etrafımıza Allah’ın bizleri her daim gördüğü ve her hareketimizden haberdar olduğu bilinciyle bir güvenlik duvarı örersek, bu güvenlik duvarı sosyal veya gerçek dünya da bize bulaşmak isteyen virüsleri imha eden bir antivirüs görevi görecektir.  İmanla kendimize bir güvenlik duvarı ve antivirüs kurarsak ve bu antivirüsü ilimle sürekli güncellersek Allah’ın izniyle bize ve ailemize hiçbir virüs bulaşamayacaktır.

       Özellikle son zamanlarda birçok kişi internette kendi ismiyle değil de fake dediğimiz sahte kullanıcı isimleriyle hesaplar açıyor ve bu hesaplardan paylaşımlarda bulunuyor.  Yine birçok kişi de kendi ismiyle açtığı hesapların yanı sıra ayriyeten fake hesaplarda kurup bu hesaplardan da farklı paylaşımlar yapıyor veya farklı iletişimler kuruyor. Biz şunu kesinlikle unutmamalıyız ki biz sahte hesap da açsak gerçek ismimizle de yazsak bizim bir kimliğimiz var ve biz bu kimliğimiz doğrultusunda hareket etmek zorundayız. Fake hesapla yazdıklarımız da bu kimliğimize uygun olmalıdır.  Kendi ismimizle yazdığımız her şeyden sorumlu olduğumuz gibi Sahte hesaplardan yazdıklarımızdan ve paylaştıklarımızdan da aynı şekilde sorumluyuz.

       Sahte veya gerçek hesaplardan yazdıklarımızdan Allah huzurunda sorumlu olacağımız gibi bir de bu dünyada yazdığımız şeylerin hukuki boyutu da var. Yazdıklarınızın kontrol edilmediğini asla düşünmeyin. İster fake hesap olsun ister geçek adınız olsun dakikalar içerisinde kimliğiniz deşifre edilebiliyor ve hukuki bir sürece maruz kalabiliyorsunuz. Sadece Whatsapp, Twitter, faceboook, instagram da vs açıkça yapılan paylaşımlar değil buralardan yapılan özel mesajlaşmalar da aynı şekilde kontrol ediliyor ve konuşmalarınız arşivleniyor.  Hatta bırakın yazışmaları akıllı telefonlara indirdiğimiz uygulamalar ile de ortam dinlemeleri yapılabiliyor ile konuşmalar bile dinlenebiliyor ve kayıt altına alınabiliyor.  

      Sosyal medyada hukuki yönden bizleri zor duruma düşürebilecek her türlü paylaşımdan katiyen kaçınmalıyız. Hakaret, küfür ve iftiranın veya kesinleşmemiş sadece söylenti olan bir haberin paylaşılması asla bir Müslümana yakışmayacağı gibi hukuki olarak da bizi çok zor durumlara düşürebileceğini bilmemiz gerekiyor.  Yazdığımız her şeyin kontrol edildiğini hesaba katmalı ve sonuçlarının da doğrudan aleyhimize olacağını unutmamamız gerekiyor.

    Daha önce kendimizi, kişiliğimizi, neslimizi virüslerden korumak için kendimize iman ile kurulmuş ve ilimle güncellenen bir anti virüs ile donatmamız gerektiğini söyledik. Şimdi de kullandığımız bilgisayar tablet ve akıllı telefonlarımıza virüs bulaşmaması için birkaç öneride bulunacağız.

    Öncelikle kısaca DM dediğimiz Direkt Mesaj yoluyla ya da whatsapp ta güya uçtan uca şifrelemeyle yapıldığı iddia edilen yazışmaların sadece iki kişi arasında kaldığına asla inanmayın. Daha önce birçok platformdan tavsiye edildiği gibi iki ayrı güvenlik sebebiyle kullandığınız hesapların Dm’lerini kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Birinci sebep DM yoluyla gönderilen virüslü mesajlar bazen direk tıklanmasa bile açtığınız anda etkileşime giriyor ve telefonunuza ya da bilgisayarınıza virüs bulaştırılabiliyor ve hesabınız ele geçirilebiliyor. İkinci sebep ise DM yoluyla yapılan yazışmalar özellikle karşı cinsle yapılan konuşmalar da zamanla işin farklı eksenlere kaymasına ve insanın benliğinin virüs kapmasına sebep olabiliyor.  Bu sebeplerden dolayı Dm’leri kapalı tutmanız inşallah daha faydalı olacaktır.

    Mail yoluyla, SMS yoluyla veya DM yoluyla gelen ve kaynağını bilmediğiniz tanımadığınız linklere asla tıklamayın. Gelen dosyaları indirip açmayın.

   Uygulama indirirken indirdiğiniz uygulamanın hangi izinleri istediğine dikkat edin. Örneğin bir haber uygulaması hiç alakası olmadığı halde sizin fotoğraflarınıza kameranıza mikrofonunuza erişim izni istiyorsa bilin ki bu kötü amaçlı bir uygulamadır. Dolayısıyla indirirken istediği izinleri gözden geçirip uygulamayı daha sonra indirmek daha güvenli bir seçenek olacaktır.

   Herkes şifrelerle uğraşmayı sevmez ama telefon, tablet veya bilgisayarınızın kötü ellere düştüğünde her türlü bilgilerinize kolayca erişileceğini hesaba katarak cihazınıza bir parola koymanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca giriş şifresi dışında cihazınıza Android için Google hesabı, İphone için İcloud hesabını aktive ederek, cihazınız çalındığı zaman format atılsa bile cihazın açılıp kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

   Cihazınızın yazılımı ve uygulamalarınız için yayınlanan güncellemeleri takip ederek yüklemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu güncellemelerle bulunan açıklar kapatılıyor.

    Birçok kişi kapatılan veya Türkiye’den erişilemeyen sitelere girmek için VPN  ( sana özel ağ) uygulamaları kullanıyor. VPN uygulamaları sizi Dünya’da ki herhangi bir başka ağa bağlar ve ülke içindeki erişim engellemeleri devre dışı kalır. Ama bu VPN uygulamaları ne kadar güvenli? Araştırmaya göre araştırmada teste tabi tutulan Google Play Store‘daki 234 VPN uygulamasından sadece %1‘lik bir kısmı güvenli sayılabilecek kriterlere sahip. Bu VPN uygulamalarını kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ediyorum. İlla kullanmak zorundaysanız da kesinlikle bu ağlara bağlıyken sosyal medya, mail vb hesaplarınıza giriş yapmamanızı ve asla banka hesaplarınızı kullanmamanızı öneriyorum.  Ayrıca VPN ağlarından giriş yaptığınız takdirde bazı sosyal medya ve mail hesaplarınız kitlenerek iptal edilebiliyor.

        Şunu unutmamalıyız ki bilinçli bir insanın tüm zamanı internete ve sosyal medyaya endeksli olmaz, olamaz. İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olsa da hayatımızın ve zamanımızın tümüne hükmetmemeli yerine ve zamanına göre programlı bir şekilde kullanılmalıdır. İnternet ve teknolojinin bütün icatları, işimize, akrabalık ilişkilerimize, davamıza, görevlerimize ve sorumluluklarımıza engel olmamalı bilakis internet bu görev ve sorumluluklarımızda bir araç olarak kullanılmalıdır.

Allaha emanet olun…

Sosyal Medyada Paylaşın

3316 Görüntüleme.

Yazar : Ferit Gölgül

“SOSYAL MEDYA VE GÜVENLİK!” için 1 Yorum

  1. Yusuf Arslan dedi ki:

    Eline sağlık çok faydalı bir yazı olmuş

SOSYAL MEDYA VE GÜVENLİK! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz