IOS mu Android mi?

IOS ve Android, akıllı Cep telefonu ve tabletlerde en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleridir.  Arayüzleri,  kullanım şekilleri ve özellikleri kendilerine özel farklılıklar barındıran ve dünya da en fazla tercih edilen iki farklı işletim sistemi…  Bu iki işletim sisteminin Özellikleri genel itirabariyle benzer olsa da kullanım şekilleri ve çalışma prensipleri tamamen birbirinden farklılık gösterir.

    Daha önce mobil cihazlarda kullanılan Symbian, Bada, Windows mobile, Blackberry OS, Tizen gibi işletim sistemlerini geride bırakan IOS ve Android, günümüzde neredeyse bütün piyasayı elinde bulunduran iki işletim sistemidir.   Aynı zamanda Dünya’da üreticiler ve kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen bu iki işletim sistemi, kaçınılmaz olarak da birbirine rakip olan iki farklı platformdur.

    Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından, mobil cihazlar için geliştirilen, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasından dolayı birçok mobil cihaz üretici firma tarafından tercih ediliyor. Onlarca farklı marka tarafından tercih edilen Android, yüzlerce model cep telefonu ve tablette uyumlu bir şekilde kullanılıyor.

    Birçok marka tarafından tercih edilmenin sonucu olarak Android ciddi bir uygulama çeşitliliğine sahiptir. Android Uygulama Mağazası olarak Google Play Store kullanıyor ve Play Store dışından da yüklenmesine izin verdiği uygulama uzantısı “apk” dir.

IOS ise Apple’ın başlangıçta İphone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Kapalı kaynak kodlu olan IOS Sadece Apple’ın ürettiği cihazlarda kullanılabiliyor. Android ’in tersine IOS işletim sisteminin uygulama mağazası olarak kullandığı App Store ‘dan başka bir yerden kesinlikle uygulama yüklenmesine izin verilmiyor.

İki işletim sisteminin özelliklerini karşılaştırmaya başlayalım.

   Android, Unix-benzeri bir işletim sistemi ailesine mevcutken; İOS, Mac OS X/Unix tipi bir aileye mevcut. İOS; C, C++, Objective-C ile programlanırken Android ise ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır.

     Telefon veya tablet alırken kullanım kolaylığını ön planda tutuyorsanız, IOS’tan bu konuda birçok şikâyet olmasına rağmen bu konuda IOS’ta en az Android kadar iyi. Ama söz konusu uygulama kurulumu veya cihaz yönetimi olunca Andoid biraz öne geçiyor. Android cihazlar sistem üzerinde daha çok kullanıcı kontrolü sağlıyor. Örneğin Andoid’te var olan uygulamaların yerine Google Play’den indirilen uygulamalar atanabiliyorken, IOS bu konuda oldukça sınırlı.

        Film izlemeyi ve müzik dinlemeyi sevenler, IOS’a film ve müzikleri sadece bilgisayara kurulan İtunes yazılımı ile yükleyebilir veya Apple’a ait uygulamalar ya da internet üzerinden hizmet veren uygulamalar ile ulaşabilir. Android’te ise hiçbir programa gerek duymadan direk yüklenebilir ve izlenebilir.

    Güvenlik ve telif haklarını öne süren Apple IOS’ta Bluetooth ile dosya transferine kesinlikle izin vermezken Android cihazlarda bluetooth ile her türlü dosya alış verişi yapmak mümkün.

   Performans olarak Android işletim sistemini barındıran çok yüksek özellikli birçok cihaz olmasına rağmen Apple’ın ürettiği cihazların bu cihazlardan geri kalmadığını ve her türlü uygulamayı kasmadan çalıştırabildiğini gözlemleyebiliyoruz. Hatta İphone ve İpad’lerin teknik olarak kendilerinden çok daha yüksek özellikli cihazlarla boy ölçüşebildiğini söyleyebiliriz.

    Güvenlik konusunda Android Google Play’e her türlü proramı kabul ederken, tam aksine IOS onaylamadığı uygulamaların App Store’a yüklenmesine izin vermiyor. Dolayısıyla bunun sonucunda Google Play’de kötü niyetli birçok program barınabiliyor. Daha önce siber güvenlik firması Lookout’un yayınladığı bir raporda Google Play’de bulunan 4 bin uygulamanın gizlice ortam dinlemesi yaptığı belirtilmişti. Apple’a ait olan App Store’da da birçok kötü niyetli uygulama bulunuyor ama yine de IOS, dışardan gelen her türlü virüs ve kötü yazılıma kapalı olduğundan Android’ten çok daha güvenli.

    Andriod işletim sisteminde uygulamalara, mikrofon, kamera, kullanıcının hesap ve birçok kişisel bilgisine erişim imkânı veriliyorken IOS’ta uygulamaların kişisel bilgilere ulaşması tamamen kullanıcının kontrolünde.

   Sonuç olarak IOS güvenlik ve performans olarak, Android ise kurulum kolaylığı, uygulama çeşitliliği ve sistem üzerinde kullanıcı kontrolü bakımından önde diyebiliriz. Yine de kullanıcıların tecrübe ettiği farklı konularda tercihler değişebiliyor.

Ferit Gölgül

 

Sosyal Medyada Paylaşın

9407 Görüntüleme.

Yazar : Ferit Gölgül

“IOS mu Android mi?” için 12 Yorum

 1. Abdurrahman can dedi ki:

  Bence ios daha sağlam daha kullanışlı virüs te bulaşmıyor. android sürekli format istiyor

 2. elif taşkın dedi ki:

  iphone güzel ama çok pahalı. android işimizi görüyor.

 3. Aydın Evren dedi ki:

  Yıllardır android kullanıyorum. Tek sıkıntı dediğiniz gibi güvenlik zaafı. Ama güvenlik de kullanıcının elinde. Yükleyeceği uygulamanın gizlisiyle açığıyla hangi izinleri istediğini bilirse sıkıntı yaşamaz. Bu konuda da bir makale derlerseniz biz de istifade etmiş oluruz.

 4. Muhammet ballı dedi ki:

  Benim için olmazsa olmaz, Android..

 5. Aslı Balkan dedi ki:

  Hayaller İOS gerçekler Android 😂Ayrıca güzel olmuş 👏

 6. CameronFep dedi ki:

  Hello. Super article. Thank you…

 7. Esra fatma dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı. İos güzel ama çok sınırlı. Android kullanıyoruz bu sebebten dolayı .

 8. Muhammed dedi ki:

  ios kullanıyorum memnunum. yazı çok güzel olmuş teşekkürler

 9. hasan gündüz dedi ki:

  Android işletim sistemi, günümüz akıllı telefon piyasasının bir numarası konumunda.

 10. eyüp dedi ki:

  güzel ve tarafsız bir karşılaştırma. Başarılar dilerim…

 11. ergün ataş dedi ki:

  Çok aydınlatıcı olmuş yazı. istfade ettik teşekkür ederim.

IOS mu Android mi? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz